.

V padesáti život nekončí

 

Nedávno mě zastavila kamarádka a mezi řečí jen tak prohodila: „Ty už taky budeš brzy brousit šestý gumy!“ Tahle věta mě donutila k zamyšlení. Opravdu mi bude letos padesát. Ale, cítím se tak?

Padesátka za dveřmi je období, kdy si začnete intenzivněji uvědomovat svůj věk, začne bilancování. Co jsem vlastně dokázala? V mládí jsem měla plno plánů. Pak přišly děti a každodenní kolotoč povinností v práci a doma. A 30 let je najednou pryč. Děti se odstěhovaly a co teď. Je otázka, zda přijde rezignace a zbytek života strávíte u televize, ve virtuálním světě nebo se nadechnete a začnete novou etapu života.

Začnete konečně žít pro sebe.

Pokud pozvete stáří do svého života, ono poslechne. Začnou se ozývat zdravotní problémy v různých podobách. Váš život nebyl dost sladký? Cukrovka na sebe nenechá dlouho čekat. Celou dobu jste potlačovala své životní potřeby, obětovala se pro rodinu? Přesně tyhle pocity spouštějí problémy s funkcí štítné žlázy.

Bolí vás klouby. Už opravdu nechcete jít dál?

Stejně tak se mohou objevit psychické problémy.

Děti už jsou samostatné, odpadly každodenní starosti. Najednou je plno času na přemýšlení, může se objevit lítost a zklamání. Já se pro ně obětovala a oni mi ani nezavolají. Je třeba si uvědomit, že je to normální.

Pocit frustrace ze života nejčastěji kompenzujeme jídlem. Jídlem zaháníme samotu, stres, depresi. Náš mozek je naprogramovaný na pocity slasti a jídlo pocit slasti dokáže velmi rychle navodit.

Jídlo je nejmocnější zdroj potěšení a slasti. 

Zajídání našich smutků vede k pocitu selhání. U mě to dokonale funguje. V euforickém opojení sním celou čokoládu, nastoupí chvilkové uspokojení  a pak začnou výčitky. Jsi tlustá. Takhle opravdu nikdy nezhubneš. Po chvíli se objeví rezignace, smutek a pocit selhání a začnu hledat druhou čokoládu. Proto je potřeba najít nový smysl života. Něco, co by nás nakoplo a dodalo nám novou energii. Může to být cokoli – domácí mazlíček, dovolená, ruční práce, nové květiny na zahradu nebo nový partner.

Nehroutit se, nebědovat, žít.

Jinak se začne zhoršovat i náš zdravotní stav. Tělo nás upozorňuje, nad čím se máme zamyslet. Teď je ještě možné s tím něco udělat. S postupujícím časem to bude vyžadovat stále více energie a bude to těžší a těžší.

Ano, můžete si říct: „Je mi padesát a mám na to právo.“ Ale proč si vůbec ten věk připouštět.

Právě jste se ocitla na křižovatce a je na vás, kterým směrem dál půjdete. Bezbarvá pohodlnost nebo svět plný barev.

Kdo přijme fakt, že je starý, bude starý.

Stáří dle definice Světové zdravotnické organizace: 45-59 let: střední věk, 60-74: vyšší (starší) věk, rané stáří: 75-89 let, pokročilý čili stařecký věk, vlastní stáří, sénium , 90 a více let: dlouhověkost.

Anebo….

Anebo se vzchopíte a naučíte se žít jinak. Teď je čas začít si plnit své sny a věnovat se sama sobě.

Je čas vrátit se ke svým zálibám. Někdo se na toto období těší, umí se přizpůsobit okolnostem, ale hodně žen to semele.

Najednou začne bilancování, co jsem vlastně dokázala. Vždycky jsem se chtěla naučit to a to, chtěla jsem si dodělat školu. Teď už je pozdě. Nemá smysl něco začínat. Nemůžu přece chodit s těmi mladými, budou se mi smát, budu vypadat hloupě. Nezvládnu to. Už mi to nemyslí.

Vážně?

Zamyslete se, jaké přednosti máte vy. Jsou to zkušenosti? Umíte si poradit v každé situaci?

Naučil vás život improvizovat? To je přece úžasné. Nemá smysl se vymlouvat. Je čas začít právě teď.

 

Každý, kdo se přestane učit, je starý, ať je mu dvacet nebo osmdesát. Každý, kdo se stále učí, zůstává mladý.“  Henry Ford

Sama jsem si začala nedávno plnit jeden ze svých snů, přihlásila jsem se na kurz tvorby webových stránek. A musím konstatovat, že je to skvělé. Každý den se těším, až zasednu k počítači a o malý krůček se posunu dále. Takové nadšení a radost, když se mi něco povede, jsem už dlouho nezažila.

Takže, milé ženy, v padesáti život nekončí.

Začněte konečně žít podle svých představ.

Podrobný popis nejčastěji používaných homeopatik najdete v e-booku HOMEOPATIKA.

Praktické návody na domácí léčení pomocí homeopatie a přírodních receptů najdete v HOMEOPATICKÉ LÉKÁRNIČCE PRO DĚTI a PŘÍRUČCE DOMÁCÍ HOMEOPATIE.

Přejít nahoru