Přírodní recepty
AFTY
Každou hodinu pozvolna cucejte kuličku bílého hroznového vína.
Kokosové mléko smíchejte s malým množstvím medu a 3 až 4x denně masírujte postižená místa.
Od bolesti uleví vyplachování úst kokosovým mlékem.
Účinný je také výplach šalvějovým nebo heřmánkovým čajem.
Osvědčený je odvar ze sušených borůvek. Ústa se vyplachují každou hodinu. 2 čajové lžičky sušených borůvek vařte ve 150 ml vody 5 minut, 10 minut nechte louhovat a poté sceďte.
Výplach úst slanou vodou. Rozpusťte ½ lžičky soli ve vlažné vodě a roztokem nechte vyplachovat ústa několikrát denně.
Ulevit od bolesti pomáhá cucání kostky ledu.
Jezte jogurt s probiotickými kulturami.
AKNÉ
Připravte si pastu ze 3 lžic medu a jedné lžičky mleté skořice. Naneste na postižená místa na noc. Ráno opláchněte teplou vodou. Opakujte každou noc po dobu 2 týdnů.
Na postižená místa naneste dužinu ze zralého rajčete. Po hodině pokožku umyjte vlažnou vodou.
Každý večer naneste na pupínky šťávu z čerstvé máty.
Smíchejte mletý muškátový oříšek s mlékem a vzniklou pastu naneste na postižená místa. Po hodině pokožku umyjte vlažnou vodou.
Udělejte si obklad z nastrouhané brambory.
Připravte si pastu ze stejných dílů citronové šťávy a skořice. Nechte hodinu působit a poté umyjte vlažnou vodou.
Vatový tampón namočte do teplé vody se solí a přiložte na 3 minuty na pupínek, poté naneste na postižené místo med a po 10 minutách opláchněte vlažnou vodou.
Na noc pijte sklenici vody s 1 lžící jablečného octa.
ALERGIE
Minimálně tři měsíce před pylovou sezónou jezte denně lžičku medu z oblasti, kde bydlíte. Předpokládá se, že to posiluje odolnost proti pylům místních rostlin.
Nápoj na zmírnění projevu alergie. Vylisujte šťávu z 1 velké mrkve a 1 pomeranče, přidejte pár lístků čerstvého koriandru. Podávejte 1 skleničku denně.
Než půjdete ven, potřete nosní dírky vrstvou vazelíny. Vazelína zabrání vdechování alergenů.
Při příchodu vždy omyjte ruce a obličej.
Zduření nosní sliznice zmírňuje přidávání česneku do jídla nebo užívání česnekových tablet.
Do půl litru horké vody přidejte lžíci sušených heřmánkových květů a páry vdechujte.
Svědící a slzící oči a podrážděné nosní dírky omývejte vodou, ve které jste rozpustili špetku soli.
Na zmírnění výtoku z nosu denně vypijte dva šálky kopřivového, bezového nebo zázvorového čaje.
Další tipy najdete v článku PŘÍRODNÍ TIPY A HOMEOPATIKA NA ALERGII.
ANÉMIE
Čerstvé mladé koncové výhonky kopřivy rozmixujte s malým množstvím vody a šťávu vymačkejte. Užívejte 3x denně 1 lžičku před jídlem.
Smíchejte 4 díly syrové šťávy z řepy, 3 díly šťávy z černého rybízu, 1 díl šťávy z pampelišky a 1 díl šťávy z kopřivy. Pijte 3x denně nalačno 50 ml šťávy.
ANGÍNA A BOLEST V KRKU
Udělejte Priessnitzův obklad. Kousek látky namočte do studené vody, vyždímejte a přiložte na krk, poté
ovažte suchým šátkem. Obklad nechte na krku do uschnutí.
Tvaroh rozetřete na igelitový sáček, sáček s tvarohem přiložte na krk a ovažte šátkem.
Slaná voda dezinfikuje a vyplavuje choroboplodné zárodky. ½ čajové lžičky soli rozmíchejte ve 100 ml vlažné vody a kloktejte každé 2 hodiny.
Šťávu z citronu smíchejte ve stejném poměru s medem. Touto směsí několik minut proplachujte krk.
Kloktejte vlažný šalvějový čaj.
Jezte slepičí vývar. Látky v polévce mají antibakteriální účinky a tlumí infekce horních cest dýchacích, také dodají tělu sílu na zvládnutí infekce.
Smíchejte 1 díl uvařené prolisované brambory a 1 díl nadrobno nakrájené syrové cibule. Krk ovažte tenkým šátkem a na ten přiložte horký obklad z brambory a cibule.
BRADAVICE
Nakrájejte česnek na plátky, naložte do octa a nechte týden odležet. Pak vyjměte vždy jeden plátek česneku, přiložte na bradavici, převažte nebo přelepte a nechte působit. Tento postup opakujte vždycky s čerstvým plátkem česneku.
Jednou denně po koupeli přikládejte na bradavici vnitřek z banánové slupky. Bradavice postupně změkne a po dvou týdnech se viditelně scvrkne. Po léčbě, která by měla trvat maximálně 6 týdnů, úplně zmizí.
BOLEST HLAVY
Při bolesti hlavy je důležité doplňování tekutin.
Vypijte alespoň půl litru vody s vymačkanou šťávou z jednoho citrónu.
Kolečkem citrónu potírejte spánky.
Namočte kapesník do jablečného octa a kapesník přiložte na čelo a spánky.
Silnějším kolečkem okurky potírejte spánky a čelo.
Při bolesti hlavy z pobytu na slunci – smíchejte tvaroh s nakrájenou cibulí a naneste na čelo na 20 minut.
Na bolest hlavy, která je spojená s nervozitou pomáhá meduňkový čaj.
Další rady najdete v článku MIGRÉNA A BOLEST HLAVY.
DETOX TĚLA
1 citron, 1/4 kořene zázvoru, 1/2 středně velké okurky, 1/2 sklenice mátových lístků, 1a 1/2 litru vody. Všechny ingredience nakrájejte na malé kousky, zalijte vodou a popíjejte během dne.
Jarní salát na čištění krve. Nasekejte nadrobno mladé lístečky pampelišky, koncové výhonky kopřivy a nať popence. Ochuťte solí, přírodním cukrem, olejem a citronem.
1 lžičku medu rozmíchejte ve 100 ml vlažné vody. Pijte každé ráno nalačno. Medová voda startuje metabolismus.
Nastrouhejte kousek zázvoru, zalijte ho horkou vodou, přidejte ¼ lžičky skořice a zamíchejte. Nechte zchladnout cca na 80 °C a do výluhu ponořte na 5 minut 1 sáček zeleného čaje. Přidejte špetku kajenského pepře a 2 lžíce jablečného octa. Nakonec přidejte 2 lžíce citronové šťávy a 1 lžičku medu. Nápoj pijte 2x-3x denně. První dávku vypijte ráno nalačno. Doba očistné kůry je 1-2 týdny.
DNA
Vylučovat puriny z těla, ze kterých se kyselina močová tvoří, pomáhá voda s citronem. Ráno nalačno vypijte sklenici teplé vody se šťávou z půlky citronu, to samé vypijte před obědem.
Účinnější variantou je kombinace konopného oleje, šťávy z citrónu a jedlé sody. Ráno užijte 1 polévkovou lžíci konopného oleje. Večer nechte vyšumět ve 2 dcl sklenici 1/4 lžičky jedlé sody a šťávu z 1 citronu, dolijte vodou a vypijte před spaním.
Záchvat dny zmírňuje obklad z teplé brambory.
HEMOROIDY
Aloe vera. Ulomte malý kousek listu, vymačkejte z jeho dužiny gel a ten jemně naneste na postiženou oblast.
1 kávovou lžičku jablečného octa smíchejte s 1 dcl vody a lehce omyjte postižená místa. Jablečný ocet pomáhá zmírnit svědění a zánět v anální oblasti.
HOREČKA
Metoda tělo na tělo je vhodná pro kojence a malé děti. Dítě svlékněte a položte si ho na svůj nahý hrudník. Můžete si lehnout s dítětem do postele nebo si ho jednoduše přivázat šátkem k sobě. Pomocí této metody klesne teplota zpravidla o 1 °C za hodinu.
Koupel ve vaně nebo sprchování. Teplota vody musí být jen o půl stupně nižší, než je teplota těla. Do vany můžete přidat 100 ml octa. Koupel by měla trvat 10 minut. S pomalu chladnoucí vodou se snižuje i teplota těla. U dětí má být ve vaně maximálně pět centimetrů vody a dítěti se vodou polévají trup a končetiny. U koupele musíte hlídat, aby dotyčného neroztřásla zimnice. Po koupeli uložte nemocného do vyvětrané místnosti, přikryjte ho lehkou přikrývkou a nechte ho v klidu odpočívat. Dbejte na dostatečný příjem tekutin. Stejnou službu udělá sprcha mírně chladnou vodou. Doba sprchování by měla být minimálně 10 minut.
Zábal. Můžete udělat zábal hrudníku, lýtek nebo zápěstí. Nemocný nesmí mít chladná chodidla. Pokud ano, nejprve je zahřejete teplými ponožkami nebo nahřátým polštářkem. Nemocného podložte ručníkem, chráníte tak postel před provlhnutím. Mísu naplňte chladnou (ne STUDENOU) vodou. U malých dětí by se teplota vody měla lišit jen o 2 až 5 °C. Čím menší dítě je, tím menší by měl být rozdíl mezi tělesnou teplotou a teplotou vody. Lýtka, zápěstí nebo hrudník zabalíte na 20 minut do namočené a vyždímané látky a tu ještě zabalíte ručníkem. Zábal je možné několikrát zopakovat.
Další rady, jak snížit horečku přírodní cestou, najdete v e-booku ZDARMA: JAK SNÍŽIT HOREČKU BEZ CHEMIE.
CHOLESTEROL
Nápoj z lněného semínka pomáhá odstraňovat cholesterolové usazeniny v cévách.
2 polévkové lžíce lněného semínka zalijte 1/2 litrem vroucí vody a nechte louhovat 90 minut, poté sceďte.
Nápoj se pozvolna popíjí během dne.
CHRAPOT
Teplá voda s medem a citronem. V hrnku teplé vody rozmíchejte lžíci medu a šťávu z jednoho citronu. Nápoj se pije vlažný.
Podávejte čaj z podbělu slazený medem.
Cibulový sirup. Na kolečka nakrájejte 3 střední cibule, postupně je vrstvěte do nádoby a prosypávejte cukrem. Nechte několik hodin odstát. Podávejte 1 lžičku sirupu každé 2 hodiny.
2 lžíce bezového květu krátce povařte v 1/2 litru vody a poté nechte pomalu vystydnout pod pokličkou. Odvar sceďte dochuťte medem a citronem. Vlažný čaj pozvolna popíjejte během dne.
Do 2 dcl vody nakrájejte 1 menší cibuli a povařte ji 15 minut na mírném ohni. Přidejte 1 polévkovou lžíci majoránky, stroužek česneku, a ještě 5 minut vařte. Poté sceďte, přidejte 1 lžíci medu a 1 lžíci olivového oleje, užívejte každou hodinu 1 polévkovou lžíci.
IMUNITA
CIBULOVÝ SIRUP
250 g cibule, 200 g cukru, 500 ml vody
Cibuli nakrájejte na kostičky a dejte vařit spolu s cukrem do vody. Za občasného promíchání vařte tak dlouho, až se část vody odpaří a tekutina získá konzistenci sirupu. Užívejte 1x denně 1 polévkovou lžíci sirupu před jídlem.
ZÁZVOROVÝ SIRUP
1 ks zázvoru, 1 ks skořice, 2 citrony, 10 ks hřebíčků, med dle chuti
Oloupejte zázvor a spolu s citrónem ho nakrájejte na kolečka. Zázvor a citron naskládejte do zavařovací sklenice, přidejte skořici a hřebíček. Nakonec vše zalijte medem. Nechte 3 dny v chladu rozležet a poté sceďte. Užívejte 1 kávovou lžičku ráno.
ČESNEKOVÝ SIRUP
15 stroužků česneku, 10 citronů, 500 g medu
Vymačkejte šťávu z citronů, česnek oloupejte a obě ingredience spolu rozmixujte. Potom pomalu přidávejte med. Směs přendejte do zavařovačky a nechte v chladu 2 dny rozležet. Takto upravený česnek ztratí své obvyklé aroma. Ráno nalačno užijte 1 polévkovou lžíci sirupu.
PŘÍRODNÍ ANTIBIOTICKÝ SIRUP
700 ml jablečného octa, 1 česnek, 1 cibule, 2 lžíce nastrouhaného křenu, 2 lžíce sušené kurkumy
Cibuli a česnek nakrájejte na malé kousky a se všemi dalšími ingrediencemi smíchejte ve sklenici. Nádobu s touto směsí nechte 14 dní odpočívat na chladném a tmavém místě. Každý den obsah lehce promíchejte. Po 14 dnech tekutinu přeceďte přes plátýnko. Užívejte 1 kávovou lžičku denně.
KURKUMOVÝ NÁPOJ
Pro 2 osoby-2 lžičky sušené kurkumy, 400 ml mandlového nebo kokosového mléka, 1 lžička skořice, 1/4 lžičky pepře, 2 lžičky medu, 1/2 lžičky másla nebo kokosového oleje
Všechny ingredience kromě medu dejte do hrnce a vařte 3 minuty, poté přidejte med. Nápoj se pije horký večer před spaním.
KAŠEL
Zábal na suchý dráždivý kašel. Rostlinný olej nahřejte na teplotu těla a namočte v něm starou plenu nebo utěrku. Obklad přiložte na hrudník a na záda. Obvažte ručníkem a nechte působit ½ až 1 hodinu.
Od kašle uleví šťáva z cibule. Nakrájejte nadrobno 2 střední cibule a přidejte 2 lžičky medu nebo prosypte cukrem. Počkejte až cibule pustí šťávu. Podávejte každou hodinu 1 lžičku.
Při úporném kašli použijte obklad z cibule, která velmi dobře léčí zánět na průduškách. Uvařenou a na plátky nakrájenou cibuli zabalte do tenké utěrky a tou ovažte krk nebo obklad přiložte na průdušky. Nemocného nechte minimálně hodinu odpočívat, můžete nechat působit přes noc. Dejte pozor, aby se cibulové plátky nedostaly na holou kůži.
Sirup z mrkve. Do ½ litru mrkvové šťávy přidejte 4 lžíce medu a vařte do zhoustnutí. Podávejte po lžičkách.
KLOUBY
NA BOLESTI
Smíchejte 3 lžíce rozinek, 2 lžíce želatiny v prášku bez příchuti, 8 lžic mletých lněných semínek, 4 lžíce mletých sezamových semínek a 200 g medu. 2x denně užívejte 1 lžičku. Směs uchovávejte ve sklenici v chladničce.
Obklady ze zelných listů nebo listů kostivalu. Listy rozklepejte, nahřejte a přiložte na bolavé klouby, ovažte a nechte působit přes noc.
Obklad z hořčice. 1 polévková lžíce medu, 1 polévková lžíce pálivé hořčice, 1 čajová lžička soli, 1 polévková lžíce vody.Všechny ingredience míchejte tak dlouho, dokud se nevytvoří homogenní hmota. Směs naneste na bolavé místo a překryjte igelitovým sáčkem. Celé poté ještě převažte šálou a nechte působit 2 hodiny před spaním. Směs uchovávejte v lednici v uzavíratelné nádobě.
KOLIKA NOVOROZENCŮ
Nekrmte dítě ve spánku.
Nesnažte se dítě zklidnit kojením, ale přebalením.
Miminko vždy nechte odříhnout.
Vhodné je podávání probiotických kapek.
Pokud je dítě na umělé stravě, zvolte hypoalergenní mléko.
Miminko se snažte uklidnit houpáním. Položte dítě bříškem na klín a jemně mu hlaďte záda. Tlak na bříško může od bolesti ulevit.
Od bolesti uleví cvičení nožičkami. Lehce přitlačte kolínka k bříšku a po chvilce povolte.
Masírujte bříško ve směru hodinových ručiček.
Dítě zabalte do zavinovačky, cítí se tak v bezpečí a v teple.
Pokud kojíte, pijte čaj z fenyklu, kmínu a anýzu.
Cítíte-li úzkost nebo stres, dejte dítě na starost někomu jinému.
KUŘÍ OKO
Smíchejte vodu se solí nebo s cukrem v poměru 3 díly soli nebo cukru na 1 díl vody. Postiženou končetinu ponořte do teplé vody na 10-15 minut. Poté připravenou pastou odstraňte mrtvou kůži. Stejným způsobem můžete odstranit ztvrdlou kůži na patách.
Kuří oko pomůže odstranit ananas. Kousek slupky z ananasu upevněte vnitřní stranou na kůži s kuřím okem. Nechte působit přes noc. Ráno nohy vykoupejte v horké vodě. Kuří oko by mělo jít snadno odstranit.
Malou cibuli rozkrojte napůl a obě půlky na několik hodin naložte do octa. Než půjdete spát, přiložte na kuří oko půlku cibule a přivažte ji k noze. Ráno změklé kuří oko seškrábněte. Pokud to bude nutné, celý postup opakujte několik nocí za sebou.
Několikrát denně na kuří oko nanášejte naředěnou citronovou šťávu.
LARYNGITIDA
Zajistěte volné dýchací cesty, nejlepší je poloha vsedě nebo polosedě. Důležitý je chladný vzduch, který sníží otok. Dítě teple zabalte a posaďte se s ním k otevřenému oknu. Pokud to není možné, zajistěte chlad a vlhkost v místnosti, např. rozvěšením mokrých ručníků. Další možností je dýchání studeného vzduchu z chladničky (především v létě).
Na krk udělejte Priessnitzův obklad.
LUPY
Smíchejte 1 lžičku citronové šťávy se 2 lžičkami octa a vmasírujte do vlasové pokožky. Vlasy pak umyjte jemným šamponem.
Čtyři lžíce sušeného tymiánu povařte ve dvou šálcích vody a nechte vychladnout. Odvar lehce vmasírujte do pokožky hlavy.
NADÝMÁNÍ
1 čajovou lžičku kmínu přelijte šálkem horké vody. Nápoj popíjejte vlažný během celého dne.
ODVODNĚNÍ TĚLA
125 gramů křenu, 4 citrony, 2 cm čerstvého kořene zázvoru, 3 polévkové lžíce medu. Nejprve rozmixujte křen, přidejte vymačkanou šťávu z citronů a promíchejte. Poté přidejte med a skořici a míchejte tak dlouho, dokud se všechny ingredience nespojí. Užívejte 1 čajovou lžičku denně, nejlépe před cvičením. Doporučuje se stídavě užívat 3 týdny a poté 3 týdny pauza. Sirup se uchovávejte v chladu ve skleněné lahvičce.
OPAR
Několikrát denně namažte na opar jogurtem s živými kulturami. Jogurt zmírní svědění a mikroorganismy obsažené v jogurtu urychlí hojení oparu.
Prášek do pečiva smíchejte s lžičkou vody a promíchejte. Malé množství naneste na opar a nechte zaschnout. Kypřící prášek chrání před bakteriemi, hojí a vysušuje pokožku.
Obklad z droždí. Kvalitní droždí rozřeďte malým množstvím vody a opar touto směsí potřete. Opar zasychá spolu s droždím. Zkrátí se doba hojení.
Ledový obklad ze zeleného čaje. Použitý sáček nechte zmrazit a poté přiložte na opar.
Pokud se opar vyskytuje častěji, připravte si ledové kostky ze silného čaje z trojkombinace stejných dílů řepíku, natě tymiánu a zeleného čaje. Při prvních příznacích kostku přiložte na postižené místo a držte do roztátí.
OPRUZENINY
Na zklidnění a vysušení pokožky pomáhá silný černý čaj nebo obklady z čaje měsíčku a řepíku. Čaj vychlaďte a postižená místa s ním omývejte nebo přímo přiložte sáček s čajem na postižené místo.
Pokožku můžete mazat kokosovým olejem nebo bambuckým máslem.
Bramborový škrob Solamyl nasypte na problematická místa. Solamyl zklidní a vysuší pokožku.
POPÁLENINY
Nastrouhané syrové brambory naneste v silnější vrstvě na popálené místo, převažte a nechte působit.
Tři lžíce celého lněného semene vařte 20 minut v 1 l vody. Slizovitý odvar sceďte, namočte v něm plátýnko a udělejte vlažný obklad.
POŠTÍPÁNÍ HMYZEM
Na postižené místo přiložte studený octový obklad, potom štípanec potřete čerstvou šťávou z aloe, netřesku nebo bílým jogurtem.
Po štípnutí vosou nebo včelou potřete vpich rozkrojenou cibulí nebo plátkem citrónu.
Svědění zmírní obklady nebo koupel postiženého místa ve slané vodě.
Zanícená místa po štípnutí hmyzem lze léčit čerstvou šťávou vytlačenou z řapíkatého celeru, kterou smícháte s menším množstvím octa, nejlépe vinného. Směs mírně osolte. Použijte ve formě obkladů na postižená místa.
Při úporném svědění oloupejte brambor, nařežte ho na plátky a těmi potírejte svědící místo.
Další rady najdete v článku: PŘÍRODNÍ TIPY A HOMEOPATIKA NA POŠTÍPÁNÍ HMYZEM.
ROUPI
Každý den jezte k snídani 1 nastrouhanou mrkev se lžící dýňových semínek.
Jezte syrovou cibuli, jablka a kokosové ořechy. Do jídla přidávejte kajenský pepř a čerstvý nebo sušený tymián.
RÝMA
Namočte si ruce do lavoru s teplou vodou. Roztažení cév v končetinách pomůže odkrvit sliznice.
Udělejte si solnou sprchu. Ucpěte jednu nosní dírku a tou druhou solný roztok „natáhněte do nosu“. Tři lžíce soli zalijte zhruba 4 dcl vlažné vody, zamíchejte a nalijte do mističky. Do ní ponořte nos, zacpěte si jednu nosní dírku, druhou natáhněte solný roztok. Totéž opakujte na druhou dírku. Slaná voda uvolní hlen nahromaděný v nosních dutinách.
Naložte se do horké vody a pak se teple zabalte a lehněte si alespoň na 30 minut do postele.
Udělejte si inhalaci s horkou vodou se solí. Slaná voda uvolní hlen nahromaděný v nosních dutinách.
Cibulové ponožky. Rozkrájejte 1 cibuli, rozmačkejte ji vidličkou a rozložte ji na kapesník. Kapesník s cibulí nahřejte na topení. Oblečte si slabé ponožky, na chodidla přiložte kapesníky s cibulí a přes to natáhněte ještě jedny ponožky. Ponožky by měly být na nohou celou noc.
Talíř s nakrájenou cibulí nechte přes noc vedle postele.
SPÁLENÍ POKOŽKY
Vhodné je chladit a zvlhčovat postiženou kůži například nošením mokrého oblečení nebo častým sprchováním.
Jako obklad můžete použít vychlazený výluh ze zeleného nebo černého čaje. Čaj obsahuje theobromin a třísloviny, které působí proti bolesti.
Podrážděnou kůži zklidní mléčné výrobky jako jogurt nebo tvaroh. Obklady vyměňujte po 30 minutách.
Smíchejte 1 šálek mléka se 4 šálky vody, přidejte kostky ledu a do této směsi ponořte obklad a přikládejte ho na postižené části těla. Obklad každých 10 minut znovu namočte.
Namočte plátno nebo šátek do studené vody smíchané s octem v poměru 1:10 a přiložte ho na kůži.
Na zklidnění spáleného obličeje pomohou sáčky od černého nebo zeleného čaje. Sáčky na chvilku ponořte do studené vody, vyždímejte a přiložte na 10 minut na spálená místa na obličeji. Několikrát zopakujte.
VAGINÁLNÍ MYKÓZA
Smíchejte 1 lžíci kokosového oleje s 1-2 kapkami tee tree oleje, lehce potřete svědivá místa. Pokud je sliznice hodně podrážděná, je lepší potírat samotným kokosovým olejem.
Vaginální tampón namočte do bílého jogurtu s živými probiotickými kulturami. Zaveďte ho na 20 na minut do pochvy.
VŠI
Velice účinná je směs oleje s francovkou. Smíchejte stolní olej s francovkou, 1 díl francovky se 3 díly oleje. Můžete přidat pár kapek TTO oleje. S touto směsí vlasy důkladně promastěte, zakryjte igelitem a nechte minimálně hodinu působit. Poté hlavu umyjte běžným šampónem.
Účinná je i obyčejná majonéza. Vlasy namažte silnější vrstvou majonézy, hlavu obalte igelitem a nechte 1 až 2 hodiny působit.
Jako prevence proti vším se přidává pár kapek rozmarýnového nebo čajovníkového oleje do běžného šampónu. Pár kapek oleje můžete také vetřít za uši.
ZÁCPA
Projímavé účinky mají švestky, jablka, fíky, jahody a sušené meruňky.
Zvyšte množství tuku v potravě.
Smíchejte 1 lžičku povidel a 1 lžičku másla, nechte rozpustit, zamíchejte, a ještě teplé podávejte.
Do pokrmů přidejte denně 2-3 lžíce čerstvě rozdrceného lněného semínka. Důkladně zapijte vodou. Užívejte po dobu 3 měsíců.
5 sušených švestek povařte v ½ litru vody 10 minut. Odvar popíjejte vlažný během celého dne.
ZÁNĚT V UCHU
Středně velkou cibuli nadrobno nakrájejte a lehce poduste na troše olivového oleje. Potom ji dejte do kapesníku, vytvarujte kužel a zavažte. Připevněte na ucho a nechte působit 1-2 hodiny.
Udělejte teplý obklad ze soli. Do bavlněné ponožky nasypte ½ šálku soli. Ponožku pevně zavažte
a dejte na 5 minut do rozehřáté trouby. Ponožka by měla být příjemně teplá. Nahřátou ponožku
přiložte na ucho. Teplo zmírňuje bolest a sůl podporuje vyplavování hnisu.
Na zánět v uchu je výborný netřesk. Kousek netřesku rozřežte na proužky, rozdrťte a vzniklou šťávu
kápněte do ucha.
Žehličkou nahřejte plenu nebo utěrku a přikládejte na ucho.
ZLOMENINA
Vaječné skořápky povařte 10 minut ve vodě a nechte uschnout. Potom je pečte v troubě při 180 °C 10 minut. Vychladlé skořápky rozdrťte nebo umelte. Prášek podávejte ráno na lačno na špičku nože.
ŽLUČOVÉ KAMENY
NÁPOJ NA ROZPOUŠTĚNÍ KAMENŮ: 1 grep, 2 kousky zázvoru, 1 okurka, 2 velké mrkve, lístky máty, 1/2 litru vody. Všechny ingredience nakrájejte na malé kousky a s vodou rozmixujte. Nakonec přidejte mátové lístky. jednu dávku vypijte ráno nalačno a druhou před obědem.
Konzumujte 2x denně šťávu z půlky citronu s vodou nebo čajem.
Denně konzumujte čerstvé pampeliškové listy. Je možné je přidávat do salátu nebo na chleba. Kůra by měla trvat alespoň 2 týdny.