.
Přírodní léčení štítné žlázy

Jak nastartovat štítnou žlázu

Štítná žláza ovlivňuje téměř každou buňku v našem těle. Je zodpovědná za produkci důležitých hormonů, její činnost je nezbytná při správném růstu a vývoji. Kontroluje metabolismus a to především spalování tuků a naši tělesnou hmotnost.

Z hlediska psychosomatiky špatnou funkci štítné žlázy způsobuje pocit přetěžování, překážky v životě a z toho plynoucí pocit oběti.

Trpím pocitem, že se nikdy nedostanu k tomu, co chci dělat, a to způsobuje mé velké zklamání. Snažím se uspokojovat potřeby druhých a na nic jiného mi už nezbývá čas ani energie. Život mi klade velké překážky, jsem nespokojený, jsem oběť.

Poruchy štítné žlázy se objevují především u žen. Žena se stará o děti, o manžela a na její koníčky jí už nezbývá čas ani energie. Trpí pocity stísněnosti, úzkostí a strachem o rodinu. Objevuje se staženost na krku, je plná napolykaných emocí, které neumí vyventilovat.

Tlačí vás někdy na krku nebo nesnášíte kolem krku těsné oblečení?

Pokud říkáte ano, jste adeptem na problémy se štítnou žlázou. Mně se to stává v situacích, kdy své vlastní potřeby odsunu na neurčito a mému vnitřnímu JÁ  se to nelíbí a tak mě začne upozorňovat, že je něco špatně. Ženy s nemocnou štítnou žlázou většinou poznáte na první pohled. Mají řídké vlasy a jejich postava začíná být podobná mužské postavě. Moje kamarádka říká, že se tělo formuje do sloupu.

Štítná žláza patří mezi žlázy s vnitřní sekrecí. Jsou to žlázy, které nemají vývod a jejich výměšky jsou vylučovány přímo do krve. Tyto výměšky se nazývají hormony. Na jejich činnosti závisí fungování všech orgánů člověka. Štítná žláza kontroluje metabolismus, tělesnou váhu, spalování tuků a také růst a vývoj u dětí.

Narušená hladina hormonů štítné žlázy se může projevit jako snížená funkce štítné žlázyzvýšená funkce štítné žlázy nebo autoimunitní onemocnění.

SNÍŽENÁ FUNKCE ŠTÍTNÉ ŽLÁZY

Onemocnění se projevuje slabostí a únavou. Chybí energie na úplně běžné činnosti, které jste dříve bez potíží zvládali a jakmile si sednete, chce se vám spát. Je vám neustále zima. Vaše vlasy ztratily lesk, lámou se a pokožka celého těla je vysušená. I když se snažíte cvičit a jíst zdravě, nedaří se vám ani o deko zhubnout. Příčinou může být nedostatek hormonů hypofýzy a hypothalamu, dědičnost, stres nebo nedostatek jódu.

Nízký obsah důležitých živin v potravě může také přispět k rozvoji hypotyreózy. 
Zde jsou čtyři klíčové živiny a jejich zdroje potravy, které je třeba zahrnout do vaší kompletní stravy pro optimální štítnou žlázu a celkové zdraví:

JÓD

Jód je pro naše tělo nepostradatelný. Jeho nedostatek způsobuje zpomalení psychického vývoje, poruchy nervové soustavy, neplodnost, poruchy imunity a přibírání na váze. Jód také pomáhá z těla odstraňovat toxické látky. Protože ho máme v potravě nedostatek, přidává se do kuchyňské soli.

Jednoduchým testem můžete zjistit, jak jste na tom s jódem vy.

Na vnitřní straně zápěstí si udělejte jakýmkoli přípravkem s obsahem jódu (Betadine, Jodisol) skvrnu velikosti desetikoruny. Pokud skvrna zmizí do 8 hodin, máte jódu nedostatek. Člověk s dostatkem jódu má skvrnu viditelnou až 24 hodin.

Optimální příjem jódu by se měl pohybovat mezi 150 μg (u těhotných a kojících žen 250) a nejvýše 500 μg za den. Pro udržení správné hladiny hormonů štítné žlázy je také důležitá konzumace alkalických potravin a potravin s vysokým obsahem stopových prvků.

Potraviny, které obsahují větší množství jódu jsou ryby, mořské plody a mořské nebo sladkovodní řasy. Rostliny obsahující velké množství jódu jsou pukléřka islandská, jitrocel kopinatý, routa vonná, semena lnu, květy trnky obecné, řebříček obecný, fazolové lusky, třezalka tečkovaná, šalvěj lékařská, bazalka a česnek. Mezi ovoce s vyšším obsahem jódu patří višně, citron, maliny, rajče, rybíz, jeřabina s červenými plody.

TYROSIN

Tyrosin je aminokyselina také potřebná pro tvorbu hormonů štítné žlázy.

Mezi potravinové zdroje patří maso, ryby, tofu, mandle, avokádo, banány, dýňová semínka a oves.

SELEN

Selen je stopový minerál, který štítná žláza potřebuje k přeměně hormonů štítné žlázy na jejich aktivní formu. Je to antioxidant, který pomáhá chránit štítnou žlázu před poškozením volnými radikály.

Mezi potravinové zdroje patří para ořechy, konzervovaný tuňák, losos a vejce.

ZINEK

Zinek je další stopový minerál, který pomáhá regulovat a stabilizovat hormony štítné žlázy.

Mezi potravinové zdroje patří ústřice, hovězí, jehněčí, krůtí maso, kešu oříšky, čočka, cizrna a dýňová semínka.

ZVÝŠENÁ FUNKCE ŠTÍTNÉ ŽLÁZY

Při tomto onemocnění štítná žláza produkuje nadměrné množství hormonu thyroxinu, což má za následek, že se některé tělesné funkce člověka zrychlují. Toto onemocnění se nejčastěji projevuje neklidem, nervozitou, podrážděním, nespavostí, zrychlenou stolicí, nepravidelným tlukotem srdce nebo hubnutím.

AUTOIMUNITNÍ ONEMOCNĚNÍ ŠTÍTNÉ ŽLÁZY

Příčinou jsou pravděpodobně záněty, které vznikají, když imunitní systém napadá vlastní tkáně.

JAK NASTARTOVAT ŠTÍTNOU ŽLÁZU

VYŘAĎTE ZE SVÉHO JÍDELNÍČKU POTRAVINY, KTERÉ ŠTÍTNOU ŽLÁZU NIČÍ

  • Lepek může být příčinou zánětlivých procesů těla a spouštěčem autoimunitních onemocnění.
  • Sója obsahuje fytoestrogeny, které tlumí činnost štítné žlázy.  Z jídelníčku byste měli vyřadit sojové maso, sojové mléko a sojové sýry. Naopak tofu, které je připravené fermentací, je v pořádku.
  • Dalším problémem jsou halogeny. Halogeny jsou prvky ze stejné chemické skupiny, jako je jód a mají schopnost blokovat štítnou žlázu a tím i tvorbu hormonů. Jejich přítomností se zvyšuje riziko rakoviny štítné žlázy, prsu, vaječníků a prostaty. Toxicita halogenů se může projevit psychickými chorobami, kožními problémy, bolestmi břicha, únavou a srdeční arytmií. V dnešní době jsme obklopeni látkami, které halogeny obsahují. Najdeme je například v plastech, pečivu, pesticidech, kobercích a také ve fluorových zubních pastách.

POUŽÍVEJTE ZUBNÍ PASTU BEZ OBSAHU FLUORU

SNIŽTE CHEMICKOU ZÁTĚŽ TĚLA

  • Vyhýbejte se průmyslově zpracovaným potravinám. Nejlepší jsou rychlá a jednoduchá jídla z čerstvých surovin.
  • Používejte přírodní kosmetiku. Kůže je největším orgánem našeho těla a adsorbuje až 60 % chemických látek se kterými přijdeme do styku. Za rok tak naše tělo vstřebá až 2 kg chemikálií.
  • Podpořte detoxikační schopnosti těla. Detoxikace zbaví tělo škodlivých látek, které se v něm usazují a poškozují naše zdraví. Tělo se sice zvládá detoxikovat samo přes játra, plíce, kůži a ledviny, nicméně není od věci jeho činnost podpořit. Důležitý je dostatečný pitný režim, vhodné je zařadit kopřivový čaj.
  • Dopřejte si často teplou lázeň s epsomskou solí (síranem hořečnatým). Tato koupel odstraňuje toxické látky z těla a dodává hořčík. Dávkuje se na každých 25 kg tělesné hmotnosti půl sklenice soli.
  • Nekupujte potraviny, které jsou zabalené v plastových obalech. Z plastů se uvolňují látky, které vytěsňují jód.

ZBAVTE SE ZÁNĚTŮ VE VAŠEM TĚLE

  • Každý den si udělejte nápoj z kurkumy.

PODPOŘTE ČINNOST ŠTÍTNÉ ŽLÁZY

  • Každý večer si udělejte obklad z mrkve. Mrkev přitahuje jód a předává ho buňkám štítné žlázy, které na to velice aktivně reagují. Navíc zlepšuje krevní oběh.
 

Na plátýnko rozprostřete 2 nastrouhané mrkve a přložte je na krk. Nechte 30 minut působit, poté krk ještě zavažte teplým šátkem. 

  • Každý den užívejte prášek z majoránky, bobkových listů a zázvoru.
 

25 g majoránky, 20 bobkových listů, 1 lžička sušeného zázvoru a 8 lžic glukopuru. Majoránku a bobkové listy umelte na prášek a ten smíchejte se zázvorem a glukopurem. Užívejte půl kávové lžičky 2x denně.

  • Objednejte se na celkovou léčbu k homeopatovi. Homeopatickou léčbou se dá odblokovat psychická příčina nemoci, dají se uvolnit potlačené emoce a následně nastartovat činnost štítné žlázy. Základní principy homeopatické léčby jsem sepsala v HOMEOPATICKÉM MANUÁLU, který si můžete stáhnout ZDARMA.

Podrobný popis nejčastěji používaných homeopatik najdete v e-booku HOMEOPATIKA.

Praktické návody na domácí léčení pomocí homeopatie a přírodních receptů najdete v HOMEOPATICKÉ LÉKÁRNIČCE PRO DĚTI a PŘÍRUČCE DOMÁCÍ HOMEOPATIE.

JAK VYBÍRAT HOMEOPATIKA

V homeopatii LÉČÍME ČLOVĚKA, NIKOLI NEMOC.
Homeopatikum nevybíráme jako lék „NA NĚCO“, ale jako lék, který pokrývá symptomy nemoci.

SYMPTOM = ZMĚNA, KTEROU DOTYČNÝ BĚHEM NEMOCI ZAŽÍVÁ

V klidu se zamyslete, co se změnilo, ZMĚNY SI ZAPIŠTE.
Poté porovnejte s popisem homeopatik.
K léčbě vyberte NEJPODOBNĚJŠÍ HOMEOPATIKUM.

JAK DÁVKOVAT HOMEOPATIKA

Dávkování se řídí podle intenzity potíží.
U akutní nemoci je třeba dávku zopakovat několikrát po sobě v krátkém časovém intervalu.

Na začátku potíží se nejčastěji podává: 1 dávka po 30-60 minutách 3x až 5x po sobě.

Během této doby by mělo dojít k úlevě. Pokud se nic nezmění, homeopatikum není správně vybrané a nemá smysl pokračovat v podávání léku.

Pokud úleva nastane, intervaly podávání se postupně prodlužují. Druhý den už podáme jen 3×1 dávku a třetí den 2×1 dávku.

CO JE JEDNA DÁVKA

1 dávka jsou 3 kuličky nebo 1 doušek rozpuštěného homeopatika.

Na homeopatika se nesahá rukou. Pomocí dávkovače v uzávěru se homeopatika vloží pod jazyk a nechají se volně rozplynout v ústech. U kojenců a malých dětí se kuličky rozpustí v malém množství vody a podají se nekovovou lžičkou nebo stříkačkou přímo do úst. Každý den se připravuje stejným způsobem nový roztok.

JAKOU POTENCI ZVOLIT

K domácí samoléčbě doporučuji potenci 9 CH.

Přejít nahoru