.

Jak léčit ekzém

Má vaše děťátko ekzém a vy s ním nevíte rady? Ráda byste mu ulevila, ale nic nepomáhá?

MOŽNÉ PŘÍČINY VZNIKU EKZÉMU

Atopický ekzém je zánětlivé onemocnění kůže. Na jeho vzniku se může podílet mnoho faktorů jako je genetická predispozice, narušená bariérová funkce kůže, imunologická nerovnováha a faktory vnějšího prostředí.

NEROVNOVÁHA STŘEVNÍHO MIKROBIOMU

Dítě se rodí bez střevních bakterií. Podle toho s jakými bakteriemi přijde po porodu do styku, tak bude velmi pravděpodobně vypadat i jeho střevní mikrobiom. Při klasickém porodu přebírá dítě většinu střevních bakterií od maminky, při císařském řezu od zaměstnanců nemocnice. Dítě, které přišlo na svět císařským řezem, je náchylnější k alergiím a zánětlivým onemocněním.

Pokud nejsou střevní bakterie v rovnováze, dochází často k přerůstání kvasinky. Na kůži se objeví tzv. kvasinkový ekzém s červenými a svědivými ložisky v kožních záhybech. Dítě také často trpí nadýmáním a bolestí bříška. Při léčbě kvasinky nepomáhá kůži promašťovat, naopak ekzém se promašťováním zhoršuje. Pokožku se proto doporučuje vysušovat a dezinfikovat.

Hlavní zbraní proti tomuto druhu ekzému je zinková mast.

Při velmi silném mokvání jsou vhodné obklady připravené ze silného černého čaje (1 kávová lžička čaje na 1/4 litru vody). Čaj obsahuje tříslovinu, která má stahující a protizánětlivý účinek. K přípravě obkladů můžete použít i řepík lékařský pro obsah protizánětlivých látek (1 čajová lžička na 1/4 litru převařené vody). Obklady přikládejte teplé přibližně na 10 minut. Nakonec pokožku namažte zinkovou mastí. Pokožka by měla i po namazání volně dýchat. Mast se doporučuje používat 1x denně, aby se pokožka nepřesušila.

Kvasinka může zkomplikovat léčbu opruzenin.

Opruzenou pokožku omyjte pouze vodou a jemně osušte. Nechte co nejvíce větrat. Opět je dobré na zklidnění a vysušení pokožky použít silný černý čaj nebo obklady z měsíčku a řepíku. Čaj vychlaďte a postižená místa s ním omývejte nebo přímo přiložte sáček s čajem na postižené místo. Poté se doporučuje na opruzená místa zasypat bramborovým škrobem Solamylem. Solamyl zklidní a vysuší pokožku.

Při přemnožené kvasince se doporučuje vyloučit ze stravy jednoduché cukry. K dalším nevhodným potravinám patří bílé pečivo a produkty s kvasnicemi.
Přísná protikvasinková dieta není vhodná pro kojící maminky ani rostoucí děti.

Kvasinku nestačí pouze vyhladovět, ale problém je třeba řešit celkově a upravit vnitřní prostředí střev.

Z DOPLŇKŮ STRAVY JE VHODNÉ UŽÍVÁNÍ PROBIOTIK.

VLIV TOXICKÝCH LÁTEK

Další příčinou ekzému je nahromadění toxických látek v těle. Tento proces začíná už během těhotenství, kdy se toxiny přesouvají z těla maminky do těla dítěte. Během života přicházíme do styku s velkým množstvím toxických látek. Kůže pak může reagovat alergicky při styku s běžnou věcí, kterou používáme.

Nejčastějším spouštěčem ekzému je prací prášek a aviváž na prádlo. Na praní se doporučují mýdlové vločky nebo prací prášek Sonett Neutral, který koupíte v DM. Aviváž se nepoužívá, může se nahradit octem. Po ukončení máchání se přidají 3 lžíce octa a máchací cyklus se ještě jednou zopakuje.

ALERGIE

Díky poruše imunitního systému tělo nepřiměřeně reaguje při kontaktu s látkami vyskytujícími se v jeho okolí. Nejčastěji jsou to pyly, plísně, roztoči.

ALERGENY Z POTRAVIN

Dalším spouštěčem ekzému jsou alergeny z potravin. Jedná se především o kravské mléko, vaječný bílek i žloutek, pšeničnou mouku, arašídy a sóju. Ve stravě je vhodné omezit všechny potraviny, které obsahují větší množství histaminu. Histamin je látka, která se uvolňuje při setkání s alergenem a způsobuje svědění.

DOPORUČUJE SE VYNECHAT TYTO POTRAVINY: 

Ovoce: citrusy, banány, ananas, maliny, kiwi

Zelenina: rajčata, špenát, papriky, kyselé zelí a nakládanou zeleninu

Obiloviny: pšeničné pečivo

Mléčné výrobky: kravské a ovčí mléko, plísňové a zrající sýry

Maso: vepřové a všechny uzeniny

Sójové produkty: tofu, sójové maso a mléko

Nápoje: kakao, ovocné čaje, slazené limonády

Nevhodný je bílý i třtinový cukr, ořechy, všechny konzervované potraviny a potraviny obsahující éčka.

OČKOVÁNÍ

Stále častějším spouštěčem atopického ekzému je očkování. Po očkování je vhodné podat homeopatický lék SULFURICUM ACIDUM, který čistí tělo a eliminuje následky očkování.  Vhodné ředění je 9 CH.

Způsob podání homeopatika Sulfuricum acidum:

1. dávka-týden po očkování rozpusťte 1 kuličku v malém množství vody a podejte nekovovou lžičku přímo do pusinky.

2. dávka-za další týden rozpusťte opět 1 kuličku v malém množství vody a podejte nekovovou lžičku přímo do pusinky.

Homeopatikum se podává s týdenním odstupem od očkování proto, aby měl imunitní systém dostatek prostoru k vytvoření protilátek proti očkované nemoci. Sulfuricum acidum je homeopatikum, které zvládne vyčistit tělo od nových kombinovaných vakcín.

Duchovní příčinou ekzému jsou vnitřní protiklady a mentální vyrážka. Dítě prožívá smutek s pocitem „jsem na obtíž, jsem jiný než vy.“ V rodině panuje stres, mrzutost a nervozita.

Dítě čeká, až na něho budou mít rodiče čas, často si hraje o samotě. Neumí komunikovat s lidmi a navázat vztah. Chybí mu sebedůvěra, uvnitř zažívá protichůdné pocity, potlačený vztek až agresi, neumí se bránit a vyjádřit svůj názor.

OBECNÁ DOPORUČENÍ PŘI LÉČBĚ EKZÉMU

Při atopickém ekzému kůže nevytváří dostatečně velkou ochranou tukovou vrstvu, pokožka je suchá, ztrácí vodu a umožňuje snadný průnik alergenům a infekci.

Proto je důležité  kůži minimálně 2x denně důkladně promazávat.

Koupele by měly být maximálně obden, vhodnější je rychlé osprchování. Ke zmírnění svědění je možné přidat do koupele jablečný ocet, ale pouze u nerozpraskané pokožky. Zklidňující účinky má koupel v ovesných vločkách nebo v přesličce rolní (vrchovatou polévkovou lžíci přelít vroucí vodou a nechat 15 minut louhovat).

Také je možné použít koupel s epsomskou solí, která detoxikuje organismus. Dávkování u dětí do 30 kg je 1/2 sklenice (1 dl) epsomské soli na klasickou plnou vanu vody.Koupel by neměla trvat déle než 15 minut.

Po umytí usušte pokožku pouze jemným poklepáním. Ještě vlhká pokožka by se měla do 3 minut promastit, jinak si nezachová hydrataci, voda se odpaří a dojde popraskání a dalšímu přesušení atopické kůže. Masti se vstřebávají pomaleji a jejich účinek přetrvává déle, proto jsou vhodnější na noc. Krémy se vstřebávají rychleji, působí kratší dobu a mají chladivý účinek.

U kosmetiky upřednostňujte přírodní kosmetiku vyrobenou bez použití nebezpečných chemikálií (parabeny, triklosan a podobně). Vše, co nanesete na pokožku, se skrze ni může vstřebat do těla. Přípravky z lékárny určené k mytí nebo ošetřování pokožky je dobré vyzkoušet. Každému vyhovuje něco jiného. Ve větších lékárnách dostanete vzorky zdarma.

Dítě oblékejte do prodyšného bavlněného prádla. Speciální oblečení pro atopiky najdete na webu www.proalergiky.cz. Koupíte zde oblečení z vhodných materiálů s uzavřenými rukávky, aby se děti nemohly škrábat.

V domácnosti omezte prašnost. V ložnici dítěte nejsou vhodné závěsy, záclony, čalouněný nábytek a koberec. V domácnosti by měla být nižší a teplota a dostatečná vlhkost vzduchu.

Všechna tato opatření mohou ekzém zklidnit a razantně omezit frekvenci akutních zhoršení, neřeší ale příčinu problému a ekzém nevyléčí.

Pokud opravdu chcete své dítě zbavit ekzému, svěřte je do rukou homeopata.

Seznam homeopatů naleznete zde: https://www.homeopathy.cz/registrovani-homeopate/.

Podrobný popis nejčastěji používaných homeopatik najdete v e-booku HOMEOPATIKA.

Praktické návody na domácí léčení pomocí homeopatie a přírodních receptů najdete v HOMEOPATICKÉ LÉKÁRNIČCE PRO DĚTI a PŘÍRUČCE DOMÁCÍ HOMEOPATIE.

 

HOMEOPATICKÁ LÉKÁRNIČKA PRO DĚTI

Za pomoci tohoto e-booku se naučíte používat homeopatika při běžných zdravotních potížích vašich dětí.

JAK VYBÍRAT HOMEOPATIKA

V homeopatii LÉČÍME ČLOVĚKA, NIKOLI NEMOC.
Homeopatikum nevybíráme jako lék „NA NĚCO“, ale jako lék, který pokrývá symptomy nemoci.

SYMPTOM = ZMĚNA, KTEROU DOTYČNÝ BĚHEM NEMOCI ZAŽÍVÁ

V klidu se zamyslete, co se změnilo, ZMĚNY SI ZAPIŠTE.
Poté porovnejte s popisem homeopatik.
K léčbě vyberte NEJPODOBNĚJŠÍ HOMEOPATIKUM.

JAK DÁVKOVAT HOMEOPATIKA

Dávkování se řídí podle intenzity potíží.
U akutní nemoci je třeba dávku zopakovat několikrát po sobě v krátkém časovém intervalu.

Na začátku potíží se nejčastěji podává: 1 dávka po 30-60 minutách 3x až 5x po sobě.

Během této doby by mělo dojít k úlevě. Pokud se nic nezmění, homeopatikum není správně vybrané a nemá smysl pokračovat v podávání léku.

Pokud úleva nastane, intervaly podávání se postupně prodlužují. Druhý den už podáme jen 3×1 dávku a třetí den 2×1 dávku.

CO JE JEDNA DÁVKA

1 dávka jsou 3 kuličky nebo 1 doušek rozpuštěného homeopatika.

Na homeopatika se nesahá rukou. Pomocí dávkovače v uzávěru se homeopatika vloží pod jazyk a nechají se volně rozplynout v ústech. U kojenců a malých dětí se kuličky rozpustí v malém množství vody a podají se nekovovou lžičkou nebo stříkačkou přímo do úst. Každý den se připravuje stejným způsobem nový roztok.

JAKOU POTENCI ZVOLIT

K domácí samoléčbě doporučuji potenci 9 CH.

Přejít nahoru